KPSS Kursları

Yazıcıya Gönder Mail Gönder

2017 KPSS KURSLARI

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve 217 sayılı Devlet Personel Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye dayanılarak, 2002 yılında yürürlüğe giren Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atanacakların seçimi ile kamu kurum ve kuruluşlarında özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen mesleklere atanacakların ön elemesi amacıyla yapılacak sınavların genel ilkeleri ile usul ve esaslarını tespit etmek maksadıyla yürürlüğe girmiştir.

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ilk olarak 1999 yılında Devlet Memurluğu Sınavı (DMS),  2001 yılında Kurumlar İçin Merkezi Eleme Sınavı (KMS) olarak yapılmakta iken, 2002 yılında yürürlüğe giren Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) adıyla yapılmaya başlanmıştır.

Kamu Personeli Seçme Sınavları;
KPSS-A
KPSS-B
KPSS-Öğretmenlik olmak üzere temelde üçe ayrılmaktadır. 

Kamu kurumlarının müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı kadroları KPSS-A, diğer tüm kadrolar ise KPSS-B olarak tanımlanmaktadır.
Öğretmen alımlarına yönelik sınav ise KPSS -Öğretmenlik olarak adlandırılmaktadır. 

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) bu kadro ve görevlere atanacak adaylar için yapılacak işlem ve sınavları kapsar.

KPSS: KPSS -A , -B ve Eğitim bilimleri olmak üzere üç şekilde yapılmaktadır. KPSS -A da kariyer meslekler ve öğretmenlik olarak iki şekilde yapılan bir sınavdır. KPSS -B lise ve önlisans mezunlarının katıldığı düz memurluk kadrolarına atanmak için yapılan sınav olup Kpss -A kariyer meslekleri kapsamaktadır.

KPSS -A her yıl lisans mezunu adayların kamu kurumlarındaki kariyer meslekler olarak adlandırılan;
Uzmanlık,
Müfettişlik,
Denetmenlik,
Denetçilik,
Hukuk Uzmanlığı,

Uzman Hukukçu, Hukuk Müşavirliği, Murakıp, Aday Meslek Memurluğu… olarak sayabileceğimiz meslekler için ÖSYM tarafından yapılan bir sınavdır.

A GRUBU PUAN NEDİR
?

KPSS sisteminde 120 tane puan bulunmaktadır. Kurumlar ihtiyacına uygun olan Kpss puanını belirleyerek bu puan türlerinden bir veya daha fazlasını ilanlarda belirleyerek personel alımı yaparlar.Örneğin bir kurum iktisat bilgisi fazla olan personel ihtiyacı varsa bu puan türlerinden iktisat ağırlıklı puanı, muhasebe bilgisi fazla personel ihtiyacını yine bu puan türlerinden muhasebe ağırlığı fazla olan puanı seçerek ilanlarında belirtirler. 

KPSS PUAN TÜRLERİ;
B grubu puanlar Sadece Çift yıllarda yapılan sınavlarda alınan puanları kapsar. Lisans mezunları için Kpss B puanı: KPSS P 3 Önlisans mezunları için Kpss B puanı: KPSS P 93 Lise mezunları için Kpss B puanı: KPSS P 94 Öğretmenlik Puanı Her yıl yapılan Kpss A sınavındaki KPSS P 10 puanı A grubu puanlar ise her yıl yapılan KPSS A sınavında alınan KPSS P 93 ve KPSS P 94 dışındaki bütün puanlardır.